Niestety, nie rzadko zdarza się tak, że biura pośrednictwa pracy postępują nieuczciwie, naginają lub wręcz łamią prawo. Wiele osób nie ma nawet pojęcia, że są oszukiwani i przysługują im prawa, które zapewnią im godziwe zakwaterowanie, spełniające standardy niderlandzkie standardy socjalne i wypłaty na czas (i w ustalonej kwocie rzecz jasna).

W Holandii działa mnóstwo organizacji, które są w stanie niemal natychmiast pomóc w sytuacji gdy pracodawca postępuje nieuczciwie bądź, co gorsza padłeś ofiarą handlu ludźmi.

Oto kilka z nich:
1. Centrum Koordynacyjne CoMensha

Ta niezależna fundacja przekazuje informacje na temat możliwości złożenia doniesienia na policję lub skargi w Inspekcji SZW. Zajmuje się ona także opieką nad ofiarami wykorzystywania i handlu ludźmi. Wszystko, co przekażesz, traktowane będzie jako informacja poufna.

E-mail: info@comensha.nl lub telefon: 033448 11 86 (pn. – pt. w godz. 9.00 – 17.00). Dostępne są informacje w języku niderlandzkim lub angielskim.

2. Niderlandzka Inspekcja Pracy

Jeśli otrzymujesz zbyt niskie wynagrodzenie lub pracujesz w złych warunkach, możesz złożyć skargę do inspekcji SZW: Zajrzyj na www.inspectieszw.nl lub pod numerem 0800-5151 (gratis).

Dokonywanie zgłoszeń:

Jeśli masz informacje dotyczące wykorzystywania lub handlu ludźmi, jednak nie masz odwagi pójść na policję, możesz dokonać anonimowego zgłoszenia za pośrednictwem systemu „Anonimowego zgłaszania przestępstw”, dzwoniąc pod numer: 0800-7000.

3. Stowaryszenie SNCU

Jeśli masz podejrzenia, że agencja pracy nie postępuje zgodnie ze Zbiorowym Układem Pracy (CAO), możesz zgłosić to do SNCU. Organizacja nigdy jednak nie będzie mogła zająć się tylko Twoim problemem bądź roszczeniami finansowymi, o tym musisz pamiętać. Twoja skarga może jednak doprowadzić do dochodzenia oraz naprawienia finansowych uchybień w stosunku do (innych) pracowników danej agencji pracujących w okresie objętym kontrolą.

Moim skromnym zdaniem SNCU jest średnio skuteczne, jeśli chodzi o dochodzenia uchybień finansowych, skupia się bardziej na całokształcie uchybień dot. CAO.

4. Stowarzyszenie „Barka”

Fundacja pomaga ludziom, którzy zostali oszukani i w wyniku tego nie mają kompletnie dokąd się udać. Nie raz zdarza się tak, że ludzie zostają bez środków do życia, bez dachu nad głową i zdani na samych siebie. Wtedy warto zadzwonić do fundacji, aby uzyskać pomoc. Można u nich również zasięgnąć informacji na temat dodatków i dofinansowań w Holandii.

Kontakt do nich:
https://www.barkanl.org
Stichting Barka office (Social Economy Centre) Lijsterstraat 16, 3514 TD Utrecht Email: office@barkanl.org Tel: 030 268 92 42

5. Fair Work

Kolejna organizacja mająca na celu powstrzymanie wyzysku w pracy i handlu ludźmi. Twoje dane będą poufne i żadne kroki, nie zostaną podjęte.

Ich strona:
https://www.fairwork.nu/polska.html
Skontaktuj się również z ich polskojęzycznym pracownikiem w czwartki (10.00 – 13.00 oraz 18.00 – 21.00) pod numerem +31 (0)6 158 23 530 lub zadzwoń do biura w godzinach urzędowych: 020 760 08 09 (nl/ang).

6. Punkt zgłaszania nieuczciwych pracodawców Ministerie van Sociale Zaken

Ich strona jest niestety po niderlandzku, ale jeśli znasz kogoś, kto może Ci pomóc w tłumaczeniu, poproś go. Ich strona:
https://www.inspectieszw.nl/

7. Regulacja dotycząca Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych

Stowarzyszenie prowadzi rejestr firm spełniających normy w zakresie zakwaterowania pracowników. Celem istnienia organizacji jest zagwarantowanie stronom mającym do czynienia z zakwaterowaniem pracowników zagranicznych, np. gminom, pracodawcom, pracownikom, sąsiadom, że dane miejsce spełnia określone normy.

Możesz wejść na ich stronę internetową i dowiedzieć się więcej:
https://www.normeringflexwonen.nl/informacje-dla-mieszkancow

To tyle, jeśli chodzi o główne organizacje, które mogą Ci pomóc w razie problemów z nieuczciwym pracodawcą. Mam nadzieję, że nie będziesz nigdy musiał nigdy z nich korzystać. Z doświadczenia jednak wiem, że nie znając języka, można natrafić na wiele nadużyć i oszustw ze strony nieuczciwych pracodawców. Ty już masz na szczęście „mapę” i wiesz gdzie się udać 😊😊

Wiedz, że zawsze możesz również liczyć na nas. Służymy pomocą i radą w razie niejasności i problemów. Skontaktuj się z nami i opowiedz o swojej sytuacji, a z pewnością razem zdziałamy więcej.


1 komentarz

Barbara · 15 września 2020 o 12:48

Mi też pracodawca za tamten tydzień nie wysłał Solarisa i wyplaty

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *