Holandia pomimo, że ma jeden urzędowy język (niderlandzki), jest krajem gdzie ok. 90%  ludzi potrafi poprowadzić konwersację z Tobą po angielsku. Na domiar tego od paru lat na niderlandzkich uniwersytetach możesz uczyć sie całkowicie w języku angielskim. To niesamowite udogodnienie, gdyż nie każdy chce zostac w Holandii na dłużej i uczyć się języka niderlandzkiego. Jeżeli już jednak zdecydujesz się zostać tu na dłużej, to język niderlandzki jest jak najbardziej przydatny nie tylko w życiu codziennym, ale i w rozwoju zawodowym czy osobistym.

Nie kazdy przyjeżdża tu ze znajomością języka obcego…

Niestety, pomimo, że Holandia daje ogromną szansę na lepsze życie i godziwe zarobki, nie każdy przyjeżdża tu do pracy jako IT developer czy Specjalista ds. sprzedaży. Wielu z nas, np. polskich pracowników tymczasowych przyjechało tu do najprostszych prac, gdzie nie były wymagane, ani wykształcenie, ani język obcy, tylko ręcę do pracy. Stąd wielu z nas narażonych było na różnego rodzaju oszustwa czy wykorzystywanie ze strony pracodawcy, bo nie znało języka na tyle, żeby móc się porozumiewać. I doskonale rozumiem to, bo sam kiedyś (5 lata temu) przyjechałem tu z ledwo komunikatywnym angielskim, do pracy na magazynie. Niestety prawda jest taka, że ktoś z mniej rozwiniętych krajów musi napędzać gospodarkę tym bardziej rozwiniętym i pracować na najniższych szczeblach, tak niestety jest na całym świecie.

Nie ważne jak zaczynasz…

Pamiętaj, że nie ważne jak zaczynasz, ważne jest to jak możesz każdą wolną chwilę wykorzystać dla siebie i pracować na swoją przyszłość. Jesli nie jesteś w miejscu, w którym chciałbyś teraz być, masz szansę, już być może za rok być tam gdzie chciałbyś teraz być i jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że skupisz się na rozwoju swoich umiejętności i zaczniesz je wykorzystywać w życiu. W tym poście zajmiemy się umiejętnościami językowymi głównie, ale w przyszłości na pewno dam mase wiedzy o innych umiejętnościach, w koncu nie samym językiem człowiek żyje.

Znajomość języków obcych daje niesamowitą przewagę w życiu. Dzięki temu już będziesz krok do przodu, bo chociażby nie wiem jak średnio radziłbys sobie w pracy, pracodawca będzie Cię nie raz potrzebował jako tłumacza, a być może i koordynatora. Ucząc się języków otwierasz się na świat, poznajesz wiecej i rozumiesz więcej i więcej możesz, czyż to nie wspaniałe?

Gdzie sie uczyć?

No dobra, ale skoro już chcesz się uczyć, a nie masz pieniędzy na kursy, powiesz „nie mam takiej możliwości”, „nie mam siana”. Ja powiem Tobie jednak, że owszem masz i to całą gamę możliwości, a kursy wcale nie muszą być płatne. W sieci jest masa apek i stron internetowych,  na których możesz uczyć się o języków obcych i to całkowicie za darmo. Nauka języka obcego może odbywać się wszędzie – w domu, w autobusie, jadąc autem jako pasażer, nawet w poczekalni do lekarza czy gdziekolwiek tam czekasz.

Poniżej przedstawię Ci kilka aplikacji i stron, na których możesz śmiało uczyć się języka w całości lub w dużej części za darmo.

1. Duolingo

Jedną z najpopularniejszych stron i aplikacji jest Duolingo, dzięki tej aplikacji jak i stronie możesz uczyć się wielu języków świata. Niestety po polsku możesz uczyć się tylko angielskiego. Zawsze to jednak coś. Adres ich strony: https://pl.duolingo.com/

2. Memrise

Drugą najpopularniejszą stroną (mają również apkę), dzięki której możesz uczyć się języków obcych jest właśnie Memrise. Na tej stronie możesz uczyć się wielu języków po polsku, w tym również niderlandzki. Po prostu wybierz odpowiedni kurs i jedziesz. Dzięki tej stronie dużo podszkoliłem swój niderlandzki i razem z Duolingo stanowi świetną kompozycję do nauki i zgadnij co, możesz to robić dosłownie wszędzie.

Kilknij tu aby przejść na stronę

3. Apka „Darmowa Nauka Języka Niderlandzkiego”

Ta apka jest darmowa i ma całkiem dobre oceny, osobiście nigdy jej jednak nie użyłem. Jednak ze względu na dobre rekomendacje postanowiłem umieścić ją tutaj na liście. Apka do nauki niderladzkiego zawiera ćwiczenia a zakresu „reading”, „listening” i „writing” i konwersację. Apka jest bardzo intuicyjna i zawiera masę ciekawych ćwiczeń, dzięki którym nauka będzie naprawdę swietną zabawą. Możesz róznież uczyć się prowadzić konwersację interaktywnemu komunikatorowi (podobnie jak w memrise).

Apkę możesz pobrać z google play tutaj

3. Lingohut

Dzięki tej darmowej stronie będziesz mógł zapoznać się z wieloma podstawowymi zwrotami i słówkami. Możesz tu sprawdzić jak się dane słowo wymawia i pisze. Są tam też zabawy pamięciowe i innego rodzaju ćwiczenia, dzięki którym nauka może być bardzo przyjemna i wciągająca.

Link do strony tutaj

 

Być może uważasz, że powinna tu jakaś jeszcze się znaleźć, napisz do mnie.

W dzisiejszej dobie cyfryzacji i nieustannie rozwijającego się świata online, niemal wszystko mamy w zasięgu ręki. Szkoda tylko, że tak mało ludzi z tego korzysta. Do nauki w taki sposób wystarczy smartfon lub laptop, motywacja i systematyczność.

Pamiętam jak ja uczyłem się niderlandzkiego jedynie 15 minut dziennie z duolingo i memrise (tej 3 apki jeszcze wtedy nie było). Po 4 miesiącach zacząłem już rozmawiać bez mocnego jąkania się. Po 8 miesiącach zacząłem prowadzić swobodną konwersację. Język niderlandzki do najłatwiejszych nie należy, ale wyobraź sobie, że jaką gamę możliwości masz jeśli będziesz potrafił komunikować się w języku kraju w którym mieszkasz. Oczywiście z Niderlandzkim jest o tyle problem, że wielu Holendrów rwie się do rozmowy po angielsku, przez co możesz się zniechęcić i pójśc na łatwiznę. Ty jednak możesz powiedzieć, że nie rozumiesz angielskiego i tu ich masz (ja tak mówiłem) 😀

Powrót do szkoły…

Jeżeli natomiast za cholerę nie możesz się przemóc i zacząć rozmawiać lub nie masz wystarczająco motywacji (bzdura, nie wierzę, że na smartfonie nie siedzisz, co tu trudnego zamiast Fb odpalić apkę?), zawsze możesz zapisać się do szkoły lub brac prywatne lekcje. Bedzię Cię to oczywiście kosztowało i to nie małe pieniążki. Podczas zajęć pani czy tam pan nauczyciel będzie Ci czesto wbijał do głowy to samo co możesz od niechcenia sam sobie wbić, ale przecież coś tam może wbije. Jak już przecież zapłaciłeś, to lepiej żeby nie poszło na marne co? Wystarczy jednak, że zamiast siedzieć na FB, Insta, Snapie, czy gdziekolwiek tam w sieci zatracając swoją głowę w otchłani jakże to istotnych informacji na tablicy, będziesz zatracał ją na uczeniu sie słówek i zdań.

Ale dobra, nie mam zamiaru odbierać potencjalnych klientów szkołom i nauczycielom. Kilka wiodących szkoł, dzięki którym będziesz mógł uczyć się języków w efektywny znajdziesz na Google. Po prostu wpisz „szkoły niderlandzkiego” i będziesz miał cały wachlarz możliwości. Patrz zawsze na oceny w Google i ogólne opinie, dzięki temu będziesz wiedział co ludzie myślą o danej szkole. Masz po za tym jeszcze wiele indywidualnych osób, gotowych dawać Ci lekcje na skype.

Aach byłbym zapomniał, jedną z pań, która robi świetne lekcje  (za darmo! ) na YouTube jest: https://www.youtube.com/channel/UCHkeefo16xysCT42EtH23Kg

Moim zdaniem świetny kanał, prowadzony przez sympatyczną kobietę z Waalwijk. Co podoba mi się najbardziej to to, że daje ogromną wartość całkowicie za darmo. Oczywiście, prowadzi też własną szkołę, która jest płatna, ale chyba nie liczysz na to, że ktoś będzie poświęcał godziny swojego życia i swoją cenną wiedzę za darmo (zawsze zostają aplikacje i strony)…

Nie daję rady, nie wchodzi mi to…

Jeśli ciągle masz problemy z rozmową pomimo, że uczysz się języka wiedz, że nie zależy to od Twoich genów czy tego, że poprostu nie masz umiejętności. Wszystko siedzi głęboko w Twoich przekonaniach. Znam ludzi, którzy kiedyś byli strasznymi introwertykami (ktoś, kto stroni od towarzystwa, woli samotność), a po latach przeobrazili się w dusze towarzystwa. Są tacy, co zawsze byli nieśmiali, a teraz mają powodzenie u płci przeciwnej i nie wyglądają jak playboy’e. Wystarczyło zmienić korę ich przekonań z tych negatywnych na pozytywne. To powolny proces, ale skuteczny. Być może w przeszłości ktoś wyśmiewał lub krytykował Cię za błędy, przez co teraz czujesz strach przed wystawieniem się na kolejne potencjalne pośmiewisko. Być może boisz się po prostu głupio czuć, przyczyn może być wiele. Wiedz, że Ci, którzy dziś włądają biegle kilkoma językami obcymi, czy osiągają niesamowite sukcesy, musieli również przez to kiedyś przechodzić.

Praktyka czyni mistrza…

No tak, łatwo mówić powiesz…. Owszem, trudniej kiedy przechodzi to w praktykę. Ale wyobraź sobie, jaką radość bęziesz czuć, kiedy zaczniesz budować pierwsze zdania i rozumieć co ktoś do Ciebie mówi. Pamiętam swoją pierwszą udaną rozmowe o pracę po niderlandzku, to był szał radości. To jak taki mini orgazm kiedy nie wiesz jak, ale potrafisz się komunikować, nie ma już obaw, jest podniecenie i motywacja do rozmowy. Strach jest owszem, ale tylko w Twojej głowie. To te wszystkie historie, które sobie puszczasz przed oczami, że coś pójdzie nie tak, czy, że będzie niekomfortowo. Owszem będzie, ale od tego się nie umiera.

Im więcej coś robisz, tym lepszy się stajesz, ot cała filozofia rozwoju (własnie zamiotłem pod dywan większość kołczów :D). Tak jak i dziecko, które uczy się chodzić wciąż upada, aż nie wstanie, tak i ty będziesz popełniać błędy, zanim dojdziesz do świetności. Z dzieckiem jest jednak o tyle róźnica, że nie zastanawia się czy będzie chodzić czy nie, tylko próbuje do skutku. Dziecko nie puszcza sobie w głowie dzięsiątek historii o tym co się stanie jak upadnie.

Nie wstyd Ci? Dziecko nie boi się upadać, a Ty boisz się mówić? 🙂

A co jak będą błędy i porażki!? O nie! Lepiej zostanę tu gdzie jestem…

Niektórzy ludzie tak bardzo boją się być omylni, popełniać błędy, czy ponosić porażki, że w ogóle przestają się rozwijać. Wolą trzymać się kurczowo jakiejś pracy czy życia, które dają im pozorne bezpieczeństwo. Idąc po wyznaczonym torze, nie odkrywając jaki masz potencjał w sobie, jest ogromna stratą, być może nie tylko dla Ciebie, ale i dal całej ludzkości. To przykre, że ten pasożyt zwany Ego mieszkający w naszych głowach, wiecznie pragnie bezpieczeństwa,  przyjemności i dramatów. Boi się natomiast dyskomfortu i pójścia w nieznane, przeraża go to co może go pozbawić tozsamości, która buduje się wraz z uświadomieniem sobie, że to co już masz, to własnie Ty. Bzdura! To całe materialne ścierwo nie określa Ciebie bardziej niż czyjeś piegi na nosie…

Rozumiesz mój punkt?

Zaufaj procesowi…

Nie ma takiej opcji, żebyś się rozwijał bez ponoszenia porażek i błędów. Nie ma takiej możliwości, że odkryjesz swój potencjał, kiedy będziesz kurczowo trzymał się tego znane. To tak po prostu nie działa w naturze. W naturze również nie ma skrótów, jest za to proces – proces dojrzewania, proces przechodzenia przez etapy, proces przeobrażania się. Ty ten proces pokochasz, jeśli tylko zrozumiesz, że wszystko ma swój czas i zanurzysz się w świadomym  i konsekwetnym działaniu. Nadaj swojemu życiu kierunek, wiedz zawsze po co to robisz. Nie chodzi już tylko o języki obce, ale o całe Twoje życie.

Odrzuć strach i zmartwienia. One niczym niewidzialne łańcuchy, trzymają Cię w mentalnej niewoli. Życie nie musi być takie jakie Ci się przytrafi. Życie może być takie, jakie sobie sam stworzysz i czy tego chcesz, czy nie, robisz to.

Do Ciebie należy wybór czy świadomie czy też nie. Pamiętaj, że to jaki jesteś teraz, jest efektem tego co robiłeś w przeszłości, zaś to co robisz teraz, kreuje Twoją przyszłość….działaj 🙂

Jeżeli podoba się wpis, zostaw lajka i udostępnij. Dzięki temu będę wiedział, że moje wypociny nie idą na marne.

Peace!


6 komentarzy

Robert · 9 listopada 2018 o 12:15

Polacam rowniez portal http://www.naukaholenderskiego.pl gdzie znajedziecie lekcje jezykowe, recenzje ksiazek, katalog szkol itp.

  Lukasz · 21 listopada 2018 o 13:37

  Dziękuję Robert! Każda strona się przyda. Ta z pewnością wygląda na bardzo ciekawą 🙂

MonikaGie · 6 stycznia 2019 o 17:50

Wszystko fajnie, ale dlaczego nie napisales o mozliwosc nauki jezyka za free przez gemeente???
Takie kursy sa calkowicie bezplatne a warunkiem jest meldunek I frekwencja na zajeciach.
Moze warto poszerzyc artykul o ten watek???
Pozdro

  Lukasz · 13 lutego 2019 o 11:12

  Witaj Monika!
  Z tego co mi wiadomo, to darmowa nauka języka finansowana przez Gemeenta jest owszem, ale dla imigrantów z poza Unii Europejskiej. Sam chciałem aplikować, ale niestety w moim mieście (Eindhoven) tego na pewno oferują. Być może w Twoim regionie są takie kursy, albo od 2018 coś się zmieniło. Jeżeli masz takie informacje potwierdzone i wiesz dokładnie w którym Gemeente takie kursy są oferowane, napisz tutaj, a na pewno ktoś skorzysta.
  Pozdrawiam serdecznie!

Zrób To, a Odmienisz Swoje Życie - Portal Pracy Dla Każdego - pracujwholandii.eu · 19 marca 2019 o 16:20

[…] nauce języków pisałem już w innym pości który możesz przeczytać tutaj. To jest podstawa do Twojego wejścia na rynek zagraniczny moim zdaniem. Nawet nie wiem jak Ci […]

Czy w Holandii Da Się Zarobić? - Portal Pracy Dla Każdego - pracujwholandii.eu · 2 września 2019 o 11:49

[…] pracę (jeśli szukasz ciekawych narzędzi do nauki języków, zajrzyj do naszego artykułu „Niderlandzki i Angielski – Nauka Za Darmo”). Poza tym warto mieć prawo jazdy, aby nie być uzależnionym od nikogo w sprawie […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *