Holandia jest bardzo popularnym krajem dla wielu Polaków, szukających lepszego życia poza granicami naszego kraju. Ostatnio kraj tulipanów stał się popularny również dla wielu Polaków z Wlk. Brytanii, którzy z obaw przed Brexitem, próbują znaleźć swoje następne miejsce do życia na starym lądzie. Wiele kandydatów zadaje naszej agencji pytanie…

Czy warto? Czy w tej Holandii da się zarobić i godnie żyć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Zależy to przede wszystkim od wielu czynników. Po pierwsze, jakie masz umiejętności, czy kwalifikacje. Po drugie, jaką masz motywację, czy cel w przyjeździe do Holandii.

Techniczni od Zaraz

Jeżeli masz dobre umiejętności techniczne, to na pewno w Holandii z głodu nie umrzesz. Zawody techniczne w Holandii są bardzo pożądane ze względu na to, że coraz więcej Holendrów decyduje się na studia wyższe, zamiast uczyć się zawodów technicznych. Bardzo pożądanymi zawodami w Holandii są: spawacz, monter rur, cieśla szalunkowy, operator CNC, najczęściej zawody w branżach metalowa i budowlana.

Ch.je Morhen? Was ist das!?

Istotne jest, aby poza umiejętnościami technicznymi, mieć również odpowiednie umiejętności językowe. W Holandii 90% Holendrów komunikuje się swobodnie w języku angielskim, język ten zatem wystarczy, aby znaleźć dobrą pracę (jeśli szukasz ciekawych narzędzi do nauki języków, zajrzyj do naszego artykułu „Niderlandzki i Angielski – Nauka Za Darmo”). Poza tym warto mieć prawo jazdy, aby nie być uzależnionym od nikogo w sprawie transportu.

Uważaj Na Nieuczciwych Pracodawców

Jeśli nie masz żadnych umiejętności technicznych i szukasz pracy w sektorze ogrodniczym, produkcyjnym, czy innych prostych prac niewykwalifikowanych, to będziesz musiał się nie lada przycisnąć, aby odkładać sobie jakieś pieniądze. Ponadto, nie znając języka i nie mając odpowiednich umiejętności, jesteś narażony na wykorzystywanie przez nieuczciwe agencje, a tych jest w Holandii trochę.

Holandia to jeden z droższych krajów do życia, jedzenie, a zwłaszcza przyjemności w Holandii mogą trochę kosztować. Tutaj, zwłaszcza kiedy jesteś przed 40 (powiedzmy), to jesteś narażony na wiele pokus w Holandii.

Kraj wiatraków, poza legalną marihuaną obfituje w różnego rodzaju stosunkowo tanie i łatwo dostępne twarde narkotyki. Musisz bardzo uważać, żeby w nic nie wdepnąć, bo nim się zorientujesz, że masz problem, może być już bardzo poważnie.

Niemniej jednak jak ktoś wydaje pieniądze z umiarem i ma określony cel, to wierze, że w Holandii może sobie uzbierać jakieś konkretne pieniądze, w powiedzmy rok. Pytanie tylko ile to jest konkretnie? To akurat pojęcie względne. Oczywiście zależy wszystko od tego, jaką pracę wykonujesz i jaki masz styl życia. Tak jak wcześniej pisałem, warto mieć konkretny, mierzalny cel, do którego będziesz dążyć. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, po co tu przyjechałeś(aś).

Chcę Tu Zostać

Holandia-da-sie-lubic

Jeżeli natomiast planujesz zostać w Holandii na dłużej, to jak najbardziej możesz odnaleźć tu miejsce dla siebie, pod warunkiem, że nie popadniesz w stagnację i nie będziesz żył tylko między imigrantami z Twojego kraju. Holandia oferuje bardzo dużo dla ludzi, którzy chcą się rozwijać, musisz po prostu te możliwości dostrzec. Rób kursy, zdobywaj nowe umiejętności, szukaj nowych możliwości i przede wszystkim otwórz się na innych ludzi.

Ważne jest, aby szlifować język, dzięki któremu łatwiej nawiążesz komunikację z Holendrami, a tym samym jakość Twojego życia zacznie się podnosić. Wzrosną również Twoje szanse na zdobycie lepszej pracy. No, chyba że wolisz się kurczowo trzymać tej starej, która być może nie spełnia Cię, tak jak powinna.

Da Się? Da Się!

Reasumując, czy w Holandii da się zarobić? Godnie żyć? Moim zdaniem TAK jak najbardziej. Niemniej jednak zależy to w dużej mierze od Twojego podejścia i motywacji. Jeżeli przyjedziesz tu i zaczniesz gustować się w życiu nocnym Holandii, pełnym alkoholu i używek, wkrótce może okazać się, że jesteś w większych tarapatach, niż kiedy byłeś w Polsce. Holandia oferuje dużo atrakcji, ale ważne, żeby mieć głowę na karku.

Nie oczekuj też, że wszystko zrobi się samo, a Holendrzy będą przynosić Ci za darmo kawę i ciastka. Musisz wykazać się własną pracą, aby zdobyć szacunek i zaufanie w obcym państwie. Bądź ambitny, otwarty na nowe możliwości, a przede wszystkim dawaj od siebie to, co sam być chciał otrzymać, a odnajdziesz się nie tylko w Holandii, ale każdym obcym kraju.

Powodzenia!

Kategorie: Motywacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *