Wyjeżdżając do pracy w Holandii, często nie wiemy czego się spodziewać i oczekiwać ze strony agencji. I owszem, pomimo że oczekiwania mogą być różne, to warto mieć na uwadze pewne uniwersalne oczekiwania, które każdy powinien mieć.

Dzisiaj postaramy się zatem Ci nakreślić, co możesz i powinieneś przede wszystkim oczekiwać od agencji pracy w Holandii, jako pracownik tymczasowy pracujący na warunkach niderlandzkich.

1. Umowa przetłumaczona na język polski

Każda praca powinna być na podstawie umowy o pracę. Ta, bez względu na rodzaj pracy i warunków powinna być przetłumaczona na język zrozumiały dla kandydata. Dzięki temu wiesz co podpisujesz i każdą niejasność możesz omówić na bieżąco.

Na umowie warto sprawdzić na poniższe:

  • Swoje dane – dokładnie przeczytaj czy wszystko zostało odpowiednio napisane i, czy umowa nie zawiera błędów.
  • umowa zawiera stawka godzinowa za pracę – to jedna z najbardziej niezbędnych kwestii.
  • na umowie są wyznaczone jakiekolwiek kary pieniężne np. za palenie w pokoju.
  • czy umowa przewiduje kary za jej zerwanie .
  • umowa wspomina o jakimkolwiek regulaminie/aneksie z którym podobno się zapoznaliśmy i akceptujemy – jeśli tak to powinniśmy otrzymać jego kopię do wglądu.
  • W jaki sposób i z jaką częstotliwością będziemy otrzymywać wynagrodzenie – standardem w Holandii są przelewy tygodniowe. Są jednak również agencje, które wypłacają pieniądze w systemie 4-tygodniowym, to musi być również wspomniane w umowie. Dodatkowo pojawienie się systemów zaliczkowych czy płatności „do ręki” powinno podnieść naszą czujność (brak udowodnienia czegokolwiek w przypadku oszustwa).

2. Wszystko na piśmie

Wszystko musi być udokumentowane, nie ma nic na „gębę”. Dzięki temu masz pewność co do tego, co zostało przekazane i zawsze możesz to udowodnić w razie niejasności. Czasami zdarza się, że dowiadujemy się o czymś, co zostało rzekomo przekazane, jednak nie pamiętamy co, gdzie i kiedy. Owszem pamięć nie raz zawodzi, jednak czasami ktoś może coś zapomnieć rzeczywiście przekazać.

Nieważne czy umyślnie, czy nie, kiedy masz wszystko czarno na białym, zawsze możesz sobie to przypomnieć i się do tego odnieść. to samo tyczy się różnych wniosków i próśb, zawsze pisemnie. Nie musi to być oczywiście oficjalny dokument ze stemplem, wystarczy e-mail lub nawet zwykły SMS, innymi słowy wszystko, do czego możemy się odnieść w razie nieporozumień.

3. Zakwaterowanie spełniające standardy SNF

Wielu z nas zapewne słyszało historie o tym, jak niektórzy pracownicy tymczasowych w Holandii mieszkało — spanie na paletach, pokoje 5 czy nawet 6-osobowe, domki po 40 osób z jedną lub dwoma toaletami itd. itp. Historie można by tak wymieniać bez końca.

Jest jednak organizacja w Holandii — Stichting Normering Flexwoningen, czyli inaczej Stowarzyszenie Regulacji Zakwaterowań dla Pracowników Tymczasowych. Agencje, które starają się o certyfikat od niego muszą spełniać określone standardy, które możesz przeczytać tutaj. Pytaj zatem każdej agencji, czy posiada wyżej wspomniany certyfikat.

Miej również na uwadze, że wiele agencji jest dosyć cwana i utaja niektóre zakwaterowania przed ujawnieniem temu stowarzyszeniu. Dlatego warto zgłaszać do niego każdą agencję, która ma ten certyfikat, a której zakwaterowanie nie spełnia norm SNF. Dzięki temu agencja nie tylko straci certyfikat, ale może nawet zapłacić karę.

4. Wynagrodzenie wg CAO

CAO, czyli inaczej Układ Zbiorowy Pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów dla pracowników tymczasowych w Holandii. Dokument ten zawiera m.in. minimalne stawki godzinowe wg określonych branż, dni wolne od pracy i wiele innych cennych informacji, z którymi powinieneś się zapoznać.

W Holandii w zależności od sektora zatrudnienia obowiązują różne CAO. Pracodawca ma obowiązek poinformować Cię, który Układ Zbiorowy Pracy (CAO) jest wiążący dla Twojego rodzaju pracy.

Ogólne prawa i obowiązki dla pracowników tymczasowych możesz również przeczytać tutaj.

5. Wynagrodzenie na czas

Czasami zdarza się, że pracodawcy spóźniają się z wynagrodzeniem (tak było w moim przypadku kiedyś, gdy pracowałem przez Adecco). Jednak mało z nas być może wie, że kiedy pracodawca spóźnia się z wypłacaniem wynagrodzenia ponad 3 dni robocze, to Tobie przysługuje podwyżka.

Ustawowa podwyżka wynosi 5% Twojego wynagrodzenia od 4 do 8 dnia, w którym pracodawca płaci z opóźnieniem. Za każdy kolejny dzień to 1% Twojego wynagrodzenia. Podwyżka ustawowa jest grzywną i nigdy nie może przekroczyć 50% całkowitego wynagrodzenia. Sąd może jednak obniżyć tę ustawową podwyżkę.

Masz również prawo do odsetek ustawowych za dni, w których pracodawca płaci za zwłokę. Stopa prawna wynosi 2%. Sędzia nie może tego obniżyć.

Przykładowo, zarabiasz 2000 € brutto miesięcznie. Twój pracodawca płaci z 14-dniowym opóźnieniem. Wtedy Twój pracodawca musi zapłacić ustawową podwyżkę w ciągu 11 dni. Dostajesz:

powyżej 4 dni 5% dziennie = 400 €
powyżej 7 dni 1% dziennie = 140 €
Legalny wzrost wynosi 540 euro.

Odsetki ustawowe wynoszą 2% z kwoty 2000 EUR = 40 EUR. W sumie masz prawo do 580 €.

Warto mieć powyższe 5 rzeczy na uwadze, a z pewnością ominiesz wiele porażek i niepowodzeń, które wielu z nas na początku naszej kariery w Holandii doświadczyło.

Być może Ty masz coś ważnego do dodania, co nie zostało w tym artykule wspomniane? Podziel się w komentarzu 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *