Holandia pomimo swojego małego rozmiaru, należy do czołówki najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Królestwo Niderlandów ma doskonałe położenie logistyczne i świetnie pola uprawne zwane polderami. Niderlandzka gospodarka prosperuje całkiem dobrze w porównaniu do innych państw europejskich i nieustannie dynamicznie się rozwija. Obok Wielkiej Brytanii i Niemiec, Holandia jest bardzo popularnym krajem do emigracji wśród naszych rodaków. Szacuje się, że ponad 250.000 Polaków przebywa w Holandii na stan z kwietnia 2018 roku.

Kraj ten stał się bardzo popularny dzięki swoistemu liberalizmowi, rowerom i legalizacji miękkich narkotyków. Ale i nie tylko…Holandia ma wspaniałą kulturę, piękne budowle, super infrastrukturę i …najwyższych ludzi na świecie. Holandia słynie również z wiatraków i serów, nawet wiele odmian nazywa się właśnie tak jak niderlandzkie miasta (np. Gouda, Maasdam, Edam). W Holandii mieszkał Erazm z Rotterdamu, Van Gogh i wielu innych wybitnych ludzi. Kraj ten bez wątpienia warto zwiedzić i poznać, a być może i zasmakować tam życia na dłużej…

Chciałbym zamieszkać w Holandii ale…

No właśnie, ale co miałabyś czy miałbyś tam robić? Otóż to przede wszystkim wszystko zależy od twoich kwalifikacji i oczywiście znajomości języka angielskiego, niemieckiego bądź niderlandzkiego. W Holandii około 90% osób może swobodnie z Tobą prowadzić komunikację w języku angielskim, a na wschodzie nie będziesz miał problemów z komunikacją po niemiecku. Oczywiście wiadomo, że znając ich język masz dużo większe możliwości, coraz bardziej jednak popularyzuje się tam język angielski. Dzięki temu masz łatwiejsze szanse na znalezienie ciekawej pracy, być może w swoim upragnionym zawodzie.

Na początek rozejrzyj się na rynku pracy, gdzie jest duże zapotrzebowanie na dany moment czy też jakie zawody najczęściej są pożądane. Jeżeli jednak nie znasz języka to niestety, ale jest to bardzo ważne, abyś już teraz zaczął go szlifować (w naszym innym poście info o tym jak i gdzie uczyć się języków za darmo, link tutaj). Owszem, możesz na początek zahaczyć się o jakieś prace produkcyjne lub logistyczne, ale wciąż bez języka będziesz narażony na oszustwa i wyłudzenia, które w Holandii są dosyć powszechne (głównie za sprawą naszych rodaków, choć nie tylko… przykre wiem…). Wybór należy do Ciebie, jednak im więcej wiesz, tym więcej rozumiesz, im więcej rozumiesz, tym więcej osiągniesz…

Jeżeli jednak już rozmawiasz trochę w języku obcym i masz jakiś wyuczony zawód bądź odpowiednie kwalifikacje, to mamy tutaj dla Ciebie ciekawe informacje. Poniżej znajdziesz listę najbardziej pożądanych zawodów w Holandii w 2018 roku. Trendy prawdopodobnie się utrzymają po części na następny rok, więc tutaj jest szansa dla Ciebie.

1. Fachowcy budowlani

Holandia ma ostatnio boom dla pracowników budowlanych, wiele firm szuka dobrych fachowców o których na rynku pracy coraz trudniej. Tutaj oczywiście prym wiodą cieśle szalunkowi, ale także zbrojarze, czy murarze bez wątpienia mogą zarobić coraz lepsze pieniądze (jeśli tylko potrafią określać własną wartość). Ostatnio jest duże zapotrzebowanie na cieśli szalunkowych (beton timmerman, bekisting timmerman), chociaż doświadczony murarz też zawsze znajdzie szybko pracę. W tym roku było prawie 20 000 zapytań jeśli chodzi o ten zawód. Tutaj oczywiście szansę mają nasi fachowcy z Polski, którzy są bardzo doceniani przez zachodnich pracodawców. Cieśla szalunkowy w zależności od doświadczenia może w Holandii zarobić od 2100 do 3200 euro na miesiąc, podobnie zbrojarz i murarz.

2. Organizator projektu na budowie

Po niderlandzku ta profesja nazywa się „werkvoorbereider”. Organizator taki na budowie odpowiada za koordynacje i przygotowanie wszystkich prac wg ustalonych wytycznych. Jako organizator projektu możesz pełnić funkcję taksatora, rysownika technicznego, czy też właśnie stricte planera. To dosyć odpowiedzialna i ambitna funkcja, która może być często niedoceniana, ale wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem, zarobki są coraz atrakcyjniejsze. W tym roku w Holandii było naprawdę duże zapotrzebowanie na ten właśnie tego typu zawód. Werkvoorbereider może w Holandii zarobić w zależności od doświadczenia od 2300 do 3350 euro na miesiąc.

3. Elektromonter

Kolejny zawód w którym nasi fachowcy czują się świetnie i są doceniani przez zagranicznych pracodawców. Elektromonter był dosyć często poszukiwanym zawodem w Holandii i nie łatwo znaleźć dobrego i rzetelnego fachowca (gdzieś już to słyszałem). Elektromonter mający wszystkie wymagane uprawnienia  i odpowiednie doświadczenie, może śmiało wysoko wyceniać swoje umiejętności i negocjować co do zarobków. Na brak pracy w Holandii elektromonter nie będzie narzekał, w 2018 roku było około 18 000 zapytań na ten zawód. Elektromonter może w Holandii zarobić od 2100 do 3200 euro na miesiąc w zależności od doświadczenia.

4. Operator wózka widłowego

Doświadczeni operatorzy wózków widłowych czołowych, bocznych i nie tylko są często poszukiwani w Holandii. Tutaj każdy, kto miał już wcześniej do czynienia z tymi funkcjami może śmiało znaleźć godziwą pracę w Holandii. Do większości prac wymagany jest jednak język angielski w stopniu komunikatywnym bądź niderlandzki dlatego osoby bez języka mogą mieć mniejsze pole do popisu. W oparciu o swoje dawne doświadczenie mogę powiedzieć, że zawsze miałem bajecznie łatwo jeśli chodzi o prace na reachtruck (wózek boczny) lub heftruck. Bez wątpienia moim atutem było szybkie opanowanie języków. Co do zarobków to myślę, że minimalnie 11e brutto dla tej funkcji to minimalna stawka.

5. Kierowca C+E

Tutaj dominuje głównie jazda po kraju, także co wieczór możesz być w domu, aczkolwiek można też znaleźć ciekawe oferty w systemach (3/1, 2/1, 4/2). Kierowcy są w tym roku bardzo wysoko na liście najbardziej pożądanych zawodów, coraz częściej poszukiwani są zatem kierowcy ze wschodniej europy. Jeśli chcesz pracować jako kierowca musisz jednak liczyć się z tym, że w wielu firmach są progi zarobkowe od D0 do D6 w zależności od doświadczenia, niektóre firmy życze sobie udokumentowane doświadczenie w Holandii i tylko na podstawie tego wyliczają progi zarobkowe. Kierowca C+E w Holandii ma duży wachlarz możliwości i może zarabiać nawet 3500 e brutto na miesiąc.

6. Spawacze

Mając duże doświadczenie, jako spawacz możesz przebierać w całym wachlarzu ofert i nie bać się o brak pracy. W Holandii dobrzy spawacze są bardzo potrzebni i mogą śmiało negocjować zarobki i warunki pracy. Szczególnie duże zapotrzebowanie na spawaczy jest na zachodzie kraju, gdzie znajdują się porty i stocznie. Zarobki spawaczy są różne i w dużej mierze zależą od doświadczenia. Przykładowo spawacz TIG lub elektrodą może zarobić nawet do 700e netto na tydzień, spawacz MIG/MAG ma trochę mniejsze wynagrodzenie z reguły, ale od reguły są wyjątki. Ogólnie wynagrodzenia dla spawaczy w Holandii wahają się od 2100 do 3300e.

7. Pielęgniarki, pracownicy opieki w domach spokojnej starości

Tutaj jest dosyć duży deficyt jeśli chodzi te zawody, wymogiem jednak jest dobra znajomość j. niderlandzkiego, a to już w dużej mierze zamyka możliwości dla wielu ludzi z zagranicy. W tym roku jednak było masę zapytań na ten zawód.  Z roku na rok w Holandii brakuje coraz więcej rąk do pracy w opiece i szpitalach. Z niektórych informacji wynika, że deficyt ten nieustannie się powiększa. Jak rozwiąże ten problem rząd Holandii? Z pewnością wkrótce się okaże.

8. Information and communication technology (ICT)

Jako, że Holandia jest  krajem bardzo zaawansowanym technologicznie, wiele operacji odbywa się za pomocą internetu i aplikacji. W tym roku w Holandii było ogromne zapotrzebowanie na programistów, IT developerów, Data Specialist’ów i wielu, wielu innych w branży ICT. Rząd Holandii w tej kwestii posunął się do zwolnienia expatów z 30% podatku przez pierwszy rok, żeby przyciągnąć kandydatów. Tutaj dominują głównie expaci z Indii, muszę osobiście przyznać, że niektórzy z nich mają fantastyczne umiejętności w tej dziedzinie. W wielu zawodach ICT nie jest wymagany język niderlandzki, więc rodacy, nie wahajcie się, pokażcie, że tutaj też potraficie coś konkretnego.

9. Hydraulik

No tak, jakże mogłem zapomnieć o tym zawodzie. Hydraulicy w Holandii są bardzo potrzebni i w tym roku było dosyć dużym wyzwaniem znaleźć doświadczonego hydraulika. Hydraulik w tym roku był bardzo często poszukiwanym zawodem, a o dobrego fachowca w tej branży jest coraz trudniej. Dzieję się tak ze względu na to, że coraz więcej młodych ludzi postanawia iść po wyższe wykształcenie, zamiast uczyć się jakiegoś wolnego zawodu. Hydraulik może zarobić podobnie jak spawacz od 2000e do 3200e na miesiąc.

10. Rekruter

No i jest moja branża. Z uwagi na to, że w Holandii rynek pracy jest dość dynamiczny i elastyczny, wiele agencji potrzebuje coraz częściej dobrze wyszkolonych rekruterów. Account manager i inne, podobne prace w branżach HR są ostatnio bardzo powszechne. Można tam szybko znaleźć pracę jeśli ma się odpowiednie umiejętności. Tutaj oczywiście jest szansa dla naszych kandydatów z Polski, którzy ze względu na znajomość języka polskiego mają duże wzięcie, w końcu pracownicy z Polski są w Holandii najliczniejszą grupą imigrantów z Unii Europejskiej. Praca rekrutera do najłatwiejszych  nie należy i trzeba mieć na uwadze, że kandydaci nie zawsze są słowni i mili. Nie raz jest stres związany z tym, że kandydat nie stawił się już pierwszy dzień do pracy, lub spowodował jakieś szkody na zakwaterowaniu zaraz po przyjeździe. Jednak przede wszystkim warto postawić na etykę, moralność, szczerość i chęć pomocy. W końcu to praca z ludźmi, nie towarami.

Nie ważne jak zaczynasz, ważne co z tym zrobisz

Na pewno jest więcej bardzo poszukiwanych zawodów w Holandii, ja pragnę przybliżyć głównie te w których Ty masz największe szanse i możliwości. Co jak co, na pewno znajdzie się więcej zawodów w których my Polacy możemy się sprawdzić. Jeżeli masz jakieś na uwadze, to napisz w komentarzu.

W Holandii każdy może znaleźć coś dla siebie i mieć masę możliwości, jeśli tylko włada bynajmniej językiem angielskim w stopniu komunikatywnym i ma odpowiednie umiejętności bądź nastawienie. W swojej karierze zauważyłem jednak, że wielu kandydatów oczekuje, że od razu dużo pomimo, że nie mają żadnej niemal wartości dla rynku pracy. Z kolei wielu kandydatów mających naprawdę świetnie umiejętności, zbyt nisko się ceni.

Inną sprawą jest jeszcze to, że wielu kandydatów godzi się na z góry ustalone stawki. W Holandii jednak działa to trochę inaczej. Tutaj to Ty możesz określać swoje zarobki na podstawie doświadczenia i umiejętności. Warto mieć na uwadze ilośc swoich kwalifikacji, bo to też zawsze ma znaczenie.

Pamiętaj, że to jak zaczynasz jest bardzo mało ważne, jeżeli dostajesz szansę to ją wykorzystaj i ustalaj sobie cele, te małe i te duże, krótko- i długoterminowe. Jeżeli nie jesteś w miejscu takim, jakim chciałbyś być, to właśnie już teraz możesz nadać kierunek swojemu życiu i iść po swoje cele, jedyne ograniczenia są w Twojej głowie.

Jeżeli podoba Ci się wpis, zalajkuj i udostępnij, być może więcej osób powinno o tym wiedzieć.

Do następnego!


3 komentarze

Paweł · 7 listopada 2019 o 22:48

A swojej płacy nie wspomniał z rekrutera haha

    Lukasz · 11 grudnia 2019 o 15:55

    Hej Paweł,

    Moja praca uzależniona jest od w dużej mierze efektów. Im więcej pracuje, tym więcej zarabiam. Zarobki rekrutera wahają się od €1800 do €3200. W dużej mierze jest to uzależnione od stażu i kogo rekrutujesz. Corporate Rekruterzy mogą nawet mieć i €4000. To dosyć szeroka rozbieżność zarobkowa, co?

Czy w Holandii Da Się Zarobić? - Portal Pracy Dla Każdego - pracujwholandii.eu · 2 września 2019 o 12:47

[…] decyduje się na studia wyższe, zamiast uczyć się zawodów technicznych. Bardzo pożądanymi zawodami w Holandii są: spawacz, monter rur, cieśla szalunkowy, operator CNC, najczęściej zawody w […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *